Kenia

Pogoda i klimat

Kenia to bardzo popularny cel podróży zagranicznych, także wśród Polaków. Wycieczki do Kenii pojawiają się coraz częściej w ofercie szeregu biur podróży, a linie lotnicze oferują coraz więcej połączeń do tego afrykańskiego kraju położonego blisko równika. Niestety, pogoda w Kenii nie jest zawsze przyjazna dla turystów. Istnieją okresy, w których odwiedzanie Kenii nie jest pożądane przez turystów. Wszystko jest uzależnione od tego, jaki rodzaj aktywności jest zaplanowany w trakcie pobytu w tym kraju.

Klimat w Kenii

Jeśli chodzi o klimat Kenii, jest on zróżnicowany i zależy od odległości od wybrzeża, a także od ukształtowania terenu. Kenia mieści się w strefie równikowej monsunowej, przy czym na wybrzeżach można określić jej klimat jako wilgotny, a w głębi – suchy. Klimat Kenii charakteryzuje się wyrównaną, roczną amplitudą temperatur. Na wybrzeżach, średnia roczna temperatura w poszczególnych miesiącach plasuje się w przedziałach 25-28 stopni Celsjusza, z kolei na wyższych terenach górskich, już tylko między 15, a 19 stopni Celsjusza (jest to zatem klimat podobny do tego z południowych krajów europejskich).

Specyfika terenów górskich w Kenii

Kenia to kraj, w którym znajduje się dość dużo, jak na kraj afrykański, terenów górskich, położonych bardzo wysoko nad poziomem morza. Jest tu kilka gór, które przekraczają wysokość 2500 m. Do najbardziej popularnych z nich należą Mount Elgon (4321 m.n.p.m.) oraz Mount Kenia (o wysokości 5199 m.n.p.m.). Co niezwykle ciekawe, pomimo położenia Kenii w strefie równikowej, na terenach górskich można spotkać się z mrozem oraz, z położonym na najwyższych terenach, przez cały rok, śniegiem. Można więc powiedzieć, że w Kenii ma się do czynienia z prawdziwym kontrastem. Podczas gdy na wybrzeżach i na nizinach panuje letni klimat, na wyższych terenach krajobraz może być zimowy. Jest to prawdziwa gratka dla turystów, których pasją jest fotografowanie.

Pogoda w Keni: Pora deszczowa – niekorzystne warunki pogodowe

Najbardziej niekorzystne warunki pogodowe dla turystów, którzy udają się do Kenii, panują w miesiącach od kwietnia do maja oraz od października do listopada. Na te okresy przypada bowiem pora deszczowa. W pierwszej porze deszczowej turyści muszą zmagać się z tzw. deszczem fasolowym, a w drugim – z tzw. deszczem prosowym. Te potoczne nazwy określają charakterystykę opadu w Kenii.
Pora deszczowa (zarówno ta pierwsza, jak i druga), jest najmniej uciążliwa dla turystów, którzy przebywają bardzo blisko wybrzeża. Deszcz pada wówczas głównie wieczorami, ale skutecznie może to przeszkadzać w wypoczynku w trakcie urlopu. Przez większą część roku, jeśli chodzi o taki kraj jak Kenia pogoda jest jednak łaskawa dla urlopowiczów i pozwala na wypoczynek w kilku różnych formach.

Najlepsze aktywności dla poszczególnych miesięcy

Dla plażowania i nurkowania, najlepsze warunki pogodowe w Kenii panują między grudniem, a marcem. Jest wtedy pora sucha i wówczas są najlepsze temperatury, dostosowane do tej formy wypoczynku. Najcieplejsze są w Kenii luty i marzec. Termometry pokazują wówczas bardzo często powyżej 30 stopni Celsjusza, a woda Oceanu Indyjskiego osiąga równie wysoką temperaturę – 27 lub 28 stopni Celsjusza. Warto jest w tym okresie w szczególny sposób zadbać o właściwą ochronę organizmu za pomocą kremu z filtrem, odpowiedniego ubrania oraz chłodnych napojów. Jeśli chodzi o wypoczynek na wodzie, dla osób, które uwielbiają sporty wodne, najlepsze będą zdecydowanie miesiące od lipca do września. W uprawianiu sportów wodnych pomaga wtedy chłodny wiatr południowo-wschodni oraz temperatura, która nie przekracza często 30 stopni. Te same miesiące są idealne do zwiedzania Kenii (np. jej Parków Narodowych) oraz do uczestniczenia w safari. Są to miesiące bezpośrednio po porze deszczowej, gdzie ryzyko nieprzejezdności dróg w związku z opadami, jest minimalne. Na safari i na zwiedzanie można wybrać się również w styczniu lub w lutym. Należy jednak pamiętać o tym, że mogą się pojawić wówczas duże upały, które w szczytowych godzinach mogą być kłopotliwe, przez co przyjemność z takich rozrywek będzie znikoma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *