Kenia

Safari w Kenii

Kenia przyciąga od wieków badaczy i poszukiwaczy przygód. Jest jednym z najbardziej znanych celów podróży na świecie oraz słynie z niezwykłej różnorodności krajobrazów, zwierząt i kultur. Kenia jest wspaniałym miejscem do zrealizowania najbardziej klasycznych przygód safari w Afryce, począwszy od rozległych równin, aż po śnieżne szczyty górskie. Warto doświadczyć Wielkiej Migracji w Maasai Mara, usłyszeć trąbę słonia w Amboseli, a w nocy, pod baldachem gwiazd, posłuchać ryku lwa na sawannie. Wszystko to znaleźć można na safarii w Keni.

Kenia safarii

Chociaż Kenia jest jednym z najpopularniejszych miejsc safari w Afryce, obozy i trasy pozwalają na oddalenie się od tłumów i dotrzymanie kroku wyłącznie zwierzętom. Warto poznać odległe zakątki parków w Kenii i skorzystać z wędrówek po buszu w ekskluzywnych rezerwatach prywatnych. Legendarny Maasai Mara to kenijska strona Serengeti w Tanzanii. Dzika przyroda jest tu bardzo bujna i efektowna, ale nic nie może równać się z Wielką Migracją. Wówczas prawie dwa miliony gnu i zebr podążają za deszczem w poszukiwaniu nowych złóż trawy. Region jest również tradycyjnym domem Masajów, koczujących pastorów. Amboseli. Topniejące śniegi Mt. Kilimanjaro poją bogatą przyrodę, w tym dużą liczbę słoni. Na północy leży Samburu, z unikatowymi gatunkami zwierząt, takimi jak siatkowate żyrafy czy strusie somalijskie. Można tutaj również zobaczyć największe w Afryce skupisko zagrożonych wyginięciem nosorożców.

Safarii w Kenii - Kenia i wyprawa na safarii

Zwięrzęta w Kenii

Duża różnorodność biologiczna Kenii obejmuje 25 000 różnych gatunków zwierząt. W Maasai Mara równiny zaciemniają się podczas corocznej migracji gnu, kiedy drapieżniki ruszają za nimi w pościg. Rezerwat słynie z obecności gepardów, a przede wszystkim Lwiego Królestwa. Inne spotykane drapieżniki to m.in. hiena, szakal czy pozostałe dzikie koty. Mara jest domem dla dużych, pasących się stad zebr, żyraf, bawołów, gazeli i antylop. Inne zwięrzęta w Kenii, takie jak krokodyle i hipopotamy,spotykane są najczęściej w rzekach Mara i Talek. Między gałęziami lasu akacjowego żyje ponad 470 gatunków ptaków spotykanych wyłącznie w Kenii. Odwiedzający Samburu mogą natomiast podczas safarii w Keni spotkać lamparta i różne gatunki zwierząt występujących tylko w północnej części kraju.

Informacje na temat Kenii

Żaden inny kraj afrykański nie szczyci się tak ogromną różnorodnością, jak Kenia. Od wybrzeża przybrzeżnego palmami do najwyższego kenijskiego szczytu, od bujnej plantacji herbaty po pustynię w puszcze, różnorodne krajobrazy w Kenii są idealnie dopasowane do jej różnorodnych kultur. Około dwa razy większa od Nevady, Kenia graniczy z Oceanem Indyjskim, Somalią, Etiopią, Południowym Sudanem, Ugandą i Tanzanią. Wielka Dolina Rift przecina centralne wyżyny, jedno z najbogatszych regionów rolniczych w Afryce. Kenia otrzymała niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1963 roku, ale od tego czasu walczy z politycznym zamieszaniem. Liczba ludności Kenii wynosi 41 milionów, z czego 42% w wieku poniżej 15 roku życia. Stolicą jest Nairobi, która liczy 3,4 miliona osób. Angielski i Swahili są językami oficjalnymi. Kenia jest regionalnym ośrodkiem handlu i finansów w Afryce Wschodniej, a jej gospodarka jest zdominowana przez turystykę, transport, komunikację i rolnictwo. Głównymi źródłami dochodu jest herbata, kawa oraz produkty ogrodnicze.

Ochrona w Kenii

Różne ekosystemy Kenii są w niebezpieczeństwie. Winne są temu rozmaite czynniki, takie jak susza, zmiany klimatyczne, wylesianie, presja populacji i niewystarczający nadzór rządowy na wszystkie wyzwania. Kluczowe gatunki zwierząt, takich jak słonie afrykańskie, nosorożce i lwy, znajdują się w krytycznym punkcie walki o przetrwanie. Inne zagrożone ssaki to szysta, sitatunga, zebra Grevy czy afrykański dziki pies. Nadal istnieją znaczące postępy w ochronie, realizowanej zwłaszcza poprzez partnerstwa publiczno-prywatne. Służba Dzikiej przyrody w Kenii formułuje strategiczne plany zrównoważonego zarządzania dziką przyrodą i ich siedliskami, współpracując z wieloma międzynarodowymi organizacjami rządowymi i non-profit w badaniach naukowych, kampaniach społecznościowych i kampaniach edukacyjnych. Powszechnie uznaje się, że przyszłość dzikiej przyrody zależy przede wszystkim od wykazania bezpośrednich korzyści ze środowiska dla społeczności. Walory ekonomiczne oraz możliwość użytkowania prywatnych terenów, zwłaszcza w strefach buforowych wokół rezerwatów, są integralną częścią ochrony dzikiej przyrody Kenii. Dlatego wycieczki safari są nie tylko atrakcyjne dla turystów, ale również korzystnie wpływają na przyrodę Kenii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *