Kenia

Szczepienia

Przed wyjazdem do Kenii, warto zainteresować się tematem szczepień, oraz profilaktyką chorób występujących na tym terenie. W aktualnych zaleceniach medycznych brak informacji dotyczących obowiązkowych szczepień na czas wjazdu do Kenii.

Kenia jako obszar afrykański, o niskim stopniu higieny charakteryzuje się, występowaniem wielu chorób. Pomimo braku informacji na temat obligatoryjnych form uodpornienia, istnieją listy szczepień zalecanych.

Szczepienia na wyjazd do Kenii warto wykonać 4-6 miesięcy przed planowanym wylotem z kraju- umożliwi to pełne uodpornienie pacjenta. Do szczepień zalecanych należą:

  1. Szczepienie przeciw WZW Awirusowe zapalenie wątroby typu A, jest to choroba przenoszona drogą pokarmową; może mieć ona postać zarówno łagodną,jak i piorunującą prowadzącą do zgonu; ryzyko zakażenia następuje poprzez spożycie zakażonych pokarmów, oraz wody;
  2. Szczepienie przeciw WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B podobnie jak WZW A jest chorobą mogąca przebiegać łagodnie, jak i w sposób krytyczny dla zdrowia pacjenta; możliwości zakażenia ograniczone są do drogi krwiopochodnej, oraz seksualnej; w przypadku decyzji uprawiania tzw. seks- turystyki szczepienie powinno być uznane za obowiązujące, ze względu na wysoki wskaźnik zakażeń
  3. Szczepienie przeciw durowi brzusznemu – dur brzuszny to choroba wielopostaciowa, charakteryzująca się występowaniem tzw. toru gorączkowego; aktualnie stosowane szczepionki, w żaden sposób nie chronią przed 100 % uniknięciem zakażenia; zaleca się, więc unikanie ryzykownych zachowań (spożywanie pokarmów i wody nieznanego pochodzenia, unikanie kontaktów fekalno- oralnych)
  4. Szczepienie przeciw wściekliźnie – wścieklizna to choroba układu nerwowego w prawie 100 % śmiertelna, w przypadku decyzji spędzenia wyjazdu w pobliżu dzikich zwierząt warto zaszczepić się przeciw temu schorzeniu;
  5. Szczepienia przeciw poliomyelitis – nagminne porażenie dziecięce to choroba w prawie 100% wyeradykowana w Europie, niestety ale nadal występuje ona endemicznie w krajach afrykańskich i azjatyckich; choroba ta może przebiegać zarówno poronnie, jak i prowadzić do niedowładów i porażeń wiotkich
  6. Szczepienie przeciw błonicy i krztuścowi – wielokrotne modyfikacje kalendarza szczepień w Polsce sprawiły, że zazwyczaj potrzebne jest jedynie podanie dawki przypominającej (jeżeli minął odpowiednio długi czas od ostatniego podania dawki szczepionki)
  7. Szczepienie przeciw tężcowi – zalecane jest jedynie w przypadku zranienia i zanieczyszczenia rany glebą
  8. Szczepienie przeciw żółtej febrze – w przypadku wjazdu na teren Kenii z kraju o endemicznym występowanie żółtej febry szczepienie to jest obowiązkowe; bezpośredni lot z Polski do Kenii nie wymaga tego typu uodpornienia; żółta gorączka należy do grupy gorączek krwotocznych, jej przebieg może być bardzo ciężki i prowadzić do śmierci (z powodu krwawień wewnętrznych i zewnętrznych)
  9. Szczepienie przeciw meningokokom – jest one szczególnie zalecane w przypadku wyjazdów na tereny endemiczne w okresie od grudnia do czerwca; choroba meningokokowa to choroba bakteryjna powodowana przez Neisseria meningitidis; zakażenie tym patogenem oprócz wysokiej gorączki, może doprowadzić do wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, posocznicy, oraz śmierci chorego

 

Ponadto decydując się na podróż na obszary kenijskie, pamiętać należy o profilaktyce antymalarycznej. Szerokie rozpowszechnienie komarów z rodzaju Anopheles sprawia, że szerzenie choroby jest bardzo szerokie. Tak zwana profilaktyka kieszeniowa przy pomocy preparatu Malarone stanowi, jedną z najskuteczniejszych metod ochrony. Przyjmowanie preparatu należy rozpocząć jeden dzień przed wjazdem do kraju. W przypadku kobiet ciężarnych brak jest jakiejkolwiek metody profilaktyk malarii. W związku z zaistniałą sytuacją powinny one unikać wjazdów do krajów o wysokiej możliwości zakażenia, lub stosować zabezpieczenia w postaci moskitier i środków odstraszających komary.

Jeżeli chodzi o państwo takie jak Kenia szczepienia nie są w żadnym przypadku obowiązkowe i ich brak nie uniemożliwi wjazdu do kraju. Warto, jednak zadbać o swoje zdrowie i skonsultować się z lekarzem chorób tropikalnych (lub zakaźnych), w celu oceny ryzyka zakażenia daną chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *