Kenia

Mombasa

Mombasa jest głównym centrum turystycznym w Kenii. Znajduje się na wschodnim wybrzeżu kraju, graniczącym z Oceanem Indyjskim, co czyni ją popularnym miejscem wycieczek dla plażowiczów. Mombasa oferuje różnorodne morskie atrakcje, światowej klasy hotele i przyjazną atmosferę. Przez cały rok panuje tropikalny klima, dzięki czemu jest to świetne miejsce podróży dla wszystkich grup wiekowych. Mombasa została założona między I a V wiekiem. Pod wieloma względami wciąż nawiązuje do swojej przeszłości. Ruiny historyczne, takie jak Fort Jesus de Mombaça, zabytkowy portugalski fort i Stare Miasto to atrakcje turystyczne z bardzo wieloma przykładami portugalskiej i islamskiej architektury.

Podróż i poruszanie się po mieście Mombasa

Mombasa Kenia

Do Mombasy przylecieć można samolotem. Lotnisko w Mombasie zostało niedawno odnowione i zwiększyło częstotliwość lotów do Mombasy z miast europejskich. Mombasa Kenia Airways oferuje najwięcej opcji podróżowania z oraz do Mombasy. Usługa pociągu jest oferowana głównie między Nairobi a Mombasą, jednak od maja 2017 roku stary pociąg nie kursuje już z Nairobi do Mombasy. Nowa linia ma zostać otwarta w lipcu 2017. Zaletą podróżowania koleją jest możliwość podziwiania dzikiej przyrody. Przejazd pociągiem z Nairobi do Mombasy szacuje się na ok. 13 godzin. Dostępne są miejsca noclegowe oraz opcje zakupienia miejsc pierwszej lub drugiej klasy. Autobusy są głównie wykorzystywane do podróży poza miasto. Głównym dostawcą transportu w Mombasie jest Matatu. Flota składa się głównie z minibusów kilkuosobowych. Matatu jest dość popularny wśród mieszkańców i turystów.

Miejsca turystyczne w Mombasie

Warto zobaczyć Warsztaty Bombolulu. Powstały w 1969 roku i są projektem Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Fizycznych w Kenii (APDK). To centrum jest popularną atrakcją turystyczną i zatrudnia 150 pracowników niepełnosprawnych, którzy produkują biżuterię, tkaniny, drewno i rzemiosło ze skóry. Jest to największe centrum rehabilitacji w Kenii. Na uwagę zasługują także hinduistyczne świątynie, będące dowodem różnorodności kulturowej mieszkańców Mombasy. Turyści mogą wejść do środka Świątyni wraz z przewodnikiem. Wewnątrz można zobaczyć artefakty, figury i obrazy kulturalne. Warto zobaczyć także słynne kły słoniowe na Alei Moi. Zostały wybudowane w 1956 roku, aby świętować wizytę Księżniczki Małgorzaty w mieście Mombasa. Znajdują się przy wejściu do miasta. Nie są one wykonane z kości słoniowej, jak to często dedukują turyści, ale z aluminium. Ciekawostką jest to, że kły tworzą podwójne łuki po obu stronach drogi, tworząc w całości całość „M” nawiązujące do Mombasy lub imienia Małgorzaty.

Atrakcje Mombasy

Stare Miasto znajduje się około Fortu Jezusa. Ta historyczna dzielnica została obecnie przekształcona w miejsce handlu oferujące sklepy z pamiątkami i restauracje. To miłe miejsce na zwiedzanie w niedzielę, gdy przybytki miasta są zamknięte. Mtwapa Creek to idealne miejsce do odwiedzenia na północnym wybrzeżu Mombasy, znane z możliwości obserwacji ptaków, wycieczek rowerowych po zatoce. Mtwapa słynie w Mombasie także z dużej ilości klubów nocnych. Na uwagę zasługuje także Park Narodowy Shimba Hills z bujną tropikalną roślinnością. To czyni go szczególnie atrakcyjnym, ponieważ większość innych znanych parków narodowych w Kenii ma powszechną, stepową roślinność. Głównymi atrakcjami są siedliska słoni, rezerwaty antylop, wodospad, las Mwaluganje i wiele punktów widokowych do podziwiania wspaniałego krajobrazu.

Plaże północnego i południowego wybrzeża

Na północnym wybrzeżu na uwagę zasługują plaże Nyal. Są to ładne piaszczyste plaże, jednak ze względu na bliskość do miasta jakość wody jest słaba i zanieczyszczona. Alternatywą może być Bamburi Beach, bardzo ładna plaża z białym piaskiem i palmami. Jakość wody jest dużo lepsza niż w przypadku Nyali. Restauracje wzdłuż plaży zachęcają do siedzenia pod palmami i picia zimnych drinków. Ze względu na bliskość do miasta, plaża jest przepełnione w weekendy lub święta. Mniej zatłoczona niż plaża Bamburi jest plaża Shanzu z białym piaskiem i pięknymi palmami. Natomiast plaża Tiwi to miejsce na południowym wybrzeżu Mombasy. Podczas odpływu można pływać w basenie pływackim, gdzie tropikalne ryby zostają uwięzione aż do nadejścia kolejnej fali. Choć można na niej spotkać stosunkowo mało osób, znajduje się tam mała kawiarnia serwująca jedzenie i napoje.

Safari i parki rozrywki w Mombasie

oza plażami na wybrzeżach Mombasy, innymi atrakcyjnymi miejscami turystycznymi w Afryce Wschodniej są parki rozrywki safari i ośrodki wspinaczkowe. Niektóre znane parki narodowe to Serengeti, Tarangire, Lake Manyara, Góra Kilimandżaro, Ruaha, Rezerwat Selous, Mikumi i Obszar ochrony Ngorongoro. Oferują rozmaite atrakcje, takie jak np. wspinaczka górska, piesze safari, obserwacja ptaków oraz safari fotograficzne. Większość wycieczek safari jest zorganizowana i zaczyna się w mieście Arusha, podczas gdy wspinaczki na Mount Kilimandżaro zaczynają się w Moshi w Tanzanii. Moshi jest miastem turystycznym położonym na stokach Kilimandżaro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *