Kenia

Nairobi – stolica Kenii

Aktualnie Kenia stanowi, coraz częściej wybierany cel podróży. Niższe ceny, bezpośrednie przeloty, czy chęć odkrycia Czarnego Lądu sprawia, że Polacy bardzo chętnie wybierają ten kraj na cel swoich wakacyjnych destynacji. Również bliskość Oceanu Indyjskiego, zachęca potencjalnych turystów do odkrycia Kenii.

Nairobi – „zimna woda”

Stolica Kenii, czyli Nairobi to największe miasto tego kraju. Jego nazwa, oznacza „zimną wodę” i jest nawiązaniem do rzeki Nairobi przepływającej przez miasto. Ze względu na swoją funkcję, jest ono najczęściej odwiedzanym (zaraz po Mombasie) miejscem w Kenii. Miasto, to ponadto jest jedną z siedzib ONZ.

Park Narodowy Nairobi

Do najczęściej odwiedzanych miejsc, należy Park Narodowy Nairobi. Jest to obszar, na którym spotkać można tak rzadkie zwierzęta jak: czarne nosorożce oraz rzadkie gatunki żyraf. Park ten dodatkowo ubarwia prawie 400 gatunków ptaków (żyjących na wolności). Możliwość obcowania z naturą, sprawia, że turyści spędzają w tym miejscu nawet kilka dni. Na terenie obiektu, oraz w pobliżu możliwe jest wynajęcie noclegu. Jedną z wad, może być (szczególnie w miesiącach turystycznych) trudność w dotarciu drogą samochodową do parku.

Dla pragnących kontaktu z nieskażoną formą przyrody, dobrym wyborem będzie również odwiedzenie lasu Karuru. Trasy rowerowe, oraz ścieżki przeznaczone dla pieszych pozwolą na spenetrowanie dzikich zastępów lasu. Świeże powietrze, oraz bliskość drzew sprawią, że odpoczynek będzie jeszcze pełniejszy.

Osoby interesujące się gatunkami uznanymi za prawie wymarłe, lub rzadkie zainteresuje pewnie świetna alternatywa dla spędzania czasu w budynkach zamkniętych, jaką jest wycieczka po okolicznych rezerwatach. Te prywatne, ale również państwowe azyle zajmują się ochroną zwierząt takich jak rzadkie odmiany zebr czy słoni.

To afrykańskie miasto, nie oferuje jedynie namiastki safari. Dla osób pragnących kontaktu z kulturą przygotowano również wiele atrakcji. Muzeum Narodowe w Nairobi to jeden z 22 oddziałów regionalnych Kenijskiego Muzeum Narodowego. Eksponaty paleontologiczne, biologiczne, oraz etnograficzne przybliżą chętnym historię naturalną, a także urbanistyczną stolicy kraju i bliskich jej okolic.

Muzeum i atrakcje w Nairobi

Osoby zainteresowane literaturą, ponadto powinny odwiedzić Muzeum Karen Blixen. Duńska pisarka, najbardziej znana jest ze swojej książki opisującej życie w Kenii- „Pożegnanie z Afryką”. Przedstawiony, na jej stronach opis życia na Czarnym Lądzie uznawany jest za najlepszy w swoim rodzaju. Żadna forma pisarska, przed, ani po wydaniu „Pożegnania z Afryką” nie była tak doskonałym oddaniem miłości do kontynentu Afrykańskiego.

Decydując się na podróż po Kenii, warto również zawitać do miasta położonego nad samym brzegiem Oceanu Indyjskiego. Miejsce, o którym mowa to Mombasa. Jest to drugie największe miasto Kenii. Położenie nad oceanem sprawia, że bardzo często wybierane jest przez turystów, jako miejsce odpoczynku. Warto, również wspomnieć, że w mieście znajduje się największy port lotniczy państwa Kenia. Ponadto w niedalekiej odległości znajduje się kolejne lotnisko, także obsługujące ruch turystyczny.

Fort Jesus

Do najważniejszych atrakcji turystycznych, należy zbudowany przez Portugalczyków Fort Jesus. W jednej, z jego części aktualnie znajduje się muzeum poświęcone historii plemienia Suahili.
Mombasa, pomimo, że położona w dużej odległości od Polski- posiada z nią powiązania. Wspólna historia, tych dwóch krajów rozpoczęła się w 1942 roku wraz z przyjazdem zesłanych wcześniej na Syberię Polaków. Do 1950 roku znaleźli oni swoje miejsce na ziemi, właśnie w Mombasie oraz innych mniejszych miastach Afryki Południowej i Wschodniej. Po dziś dzień na Forcie Jesus wisi tablica upamiętniająca 20 tysięcy Polaków, którzy skorzystali z gościnności mieszkańców Kenii (w tamtym okresie nie była ona niepodległym państwem, a jedynie zależną od Wielkiej Brytanii kolonią; Kenia niepodległość odzyskała dopiero w 1963 roku).
Mombasa, jako miasto portowe stanowi mieszankę wielu kultur. W mieście, obok siebie żyją rdzenni mieszkańcy Afryki, Arabowie, a także mieszkańcy Europy. Zwiedzanie, warto rozpocząć od starówki, gdzie wielokulturowość aż kipi. Aromatyczne przyprawy, czy ręcznie wytwarzane pamiątki, będą świetnym wspomnieniem z podróży do Afryki. Ponadto atrakcję stanowią Kły Słoniowe na Moi Avenue. Są, one upamiętnieniem wizyty królowej Elżbiety właśnie w Kenii. Warto wspomnieć, że królewski wnuk książę William, właśnie w Kenii oświadczył się, swojej aktualnej małżonce księżnej Catherine.

Wycieczka po Kenii, może być świetnym oderwaniem od rzeczywistości. Kolorowe światła, wdzierające się w każdy zakamarek naszego umysłu sprawią, że z podróży przyjedziemy z głową pełną wrażeń. Możliwość poznania afrykańskiej kuchni, oraz zwyczajów to świetne doznanie dla ciała i ducha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *